
BURSDAGSBARNET: Prins Sverre Magnus har mange trekk fra mamma Mette-Marits familie , men han kan også minne litt om sin oldefar kong Olav , da han var på samme alder. (kongehuset)
Kongelig bursdag på Skaugum
Lørdag fyller prins Sverre Magnus 11 år – og feirer dagen som norske barn flest: med familie og gode venner.
Selv må jeg innrømme at jeg nesten synes det er utrolig at minstemann på Skaugum allerede er blitt hele11 år.
Årene har gått så fort…
Jeg husker jo godt dagen han ble født – og vi alle sto på Rikshospitalet og ventet. Og en stolt kronprins Haakon som endelig kom ut til oss og fortalte at han og Mette-Marit hadde fått en liten sønn.
Det har vært en sann fornøyelse å følge Sverre Magnus i årene som er gått siden den gang.
Eller bare Magnus, som de jo kaller ham i familien.
En artig liten kar – naturlig , spontan og umiddelbar. Og hele kongefamiliens lille storsjarmør!
Med tydelige trekk fra sin mors familie. Men på enkelte bilder minner han også om sin oldefar kong Olav på samme alder!

FAMILIEN PÅ SKAUGUM: Hele kronprinsfamilien samlet i biblioteket på Skaugum i forbindelse med Haakon og Mette-Marits 40-årsdager i 2013. (kongehuset)
Sist jeg selv opplevde Sverre Magnus på nært hold, var på den store hagefesten i Slottsparken i september – en veslevoksen liten herremann i mørk dress og slips – og ikke minst med nye kule solbriller .
Men fortsatt med det lune, gode smilet på lur.
Jeg gratulerer prinsen hjertelig med dagen – og håper han får en fin feiring hjemme på Skaugum.
Trolig startet dagen som bursdager flest på kongsgården i Asker: Bursdagsbarnet blir vekket på sengen av resten av familien med hjemmebakt kringle og kakao – og sikkert litt sang. Samt trolig en liten gave eller to…
Om kvelden er det vanligvis familieselskap med både besteforeldre, onkler og tanter – og ikke minst alle søskenbarna. Og da kommer også alltid kong Harald og dronning Sonja – så sant de ikke er på offisielt oppdrag i utlandet.
Årets feiring på Skaugum kan imidlertid naturlig nok bli noe preget av at mamma Mette-Marit som kjent er sykmeldt med lungebetennelse denne uken….
Så i tillegg til å ønske Sverre Magnus til lykke med dagen, ønsker jeg derfor også vår unge kronprinsesse en god og snarlig bedring!

I STUDIO: Lørdag morgen var tv2s kongehusekspert Kjell Arne Totland i studio på Nyhetskanalen for å snakke litt om dagens bursdagsbarn. – En skøyer – og en liten storsjarmør! sa kongeeksperten blant annet. Innslaget sendes i reprise i nyhetssendingene på NK hele lørdag.(tv2)
Har du kommentarer, spørsmål eller forslag til Kongebloggen?
Skriv til meg på mail kjt@tv2.no
Følg meg også på Twitter @tv2KjellArne